Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2007

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

21/9/2004 Ο Χρήστος Ταμπαξής κατακτά το αργυρό μετάλλιο στα 100μ ελεύθερο S1 με 2:56.64 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας

21/9/2003 Ο 35χρονος ιστιοπλόος Νίκος Κακλαμανάκης κατακτά το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που πραγματοποιείται στην Ισπανία. Ο Ελληνας πρωταθλητής των μιστράλ συγκέντρωσε 53 βαθμούς ποινής και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, ενώ πρώτος ήταν ο Πολωνός Πρτσέμεκ Μιαρτσίνσκι με 22 β.π. και τρίτος ο Ισραηλινός Γκαλ Φρίντμαν

21/9/2000 Στην πρώτη ελληνική συμμετοχή στην ιστορία στο αγώνισμα του ιππικού τριάθλου η 23χρονη Χάιντι Αντικατζίδη κατατάσσεται 6η στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ

21/9/2000 Απόλυτη κυριαρχία της Ρουμανίας στο σύνθετο ατομικό γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, όπου η Andreea Raducan κερδίζει το χρυσό, η Simona Amanar το ασημένιο και η Maria Olaru το χάλκινο μετάλλιο. Πέντε μέρες αργότερα ωστόσο, η Raducan ανιχνεύεται θετική στον έλεγχο ντόπινγκ και το μετάλλιο της αφαιρείται. Την τρίτη θέση παίρνει η Κινέζα Xuan Liu

21/9/1999 Ιντεπεντιέντε και Βελές Σάρσφιλντ ολοκληρώνουν την πιο μακράς διαρκείας ποδοσφαιρική συνάντηση στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής για το Κύπελλο Μερκοσούρ παίζοντας το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα που ξεκίνησε στις 1/9/1999. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο αγώνας διακόπηκε λόγω φωτοβολίδας που χτύπησε τον τερματοφύλακα της Βελές Jose Luis Chilavert, διάσημο για τα 41 τέρματα που έχει πετύχει, και ενώ ο αγώνας σταματάει ο αθλητικός δικαστής αποφασίζει την ολοκλήρωση του 21 ημέρες μετά. Έτσι ο αγώνας λήγει ισόπαλος 1-1 (με 2 ημίχρονα 22 και 23 λεπτών έκαστο) και η ομάδα του Chilavert αποκλείεται από την συνέχεια

21/9/1998 Πεθαίνει η Florence Griffith Joyner από ανακοπή σε ηλικία μόλις 39 ετών. Υπήρξε 3 φορές ολυμπιονίκης στα 100μ - 200μ - 4x100μ το 1988 στη Σεούλ, 1 φορά παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 4x100μ το 1987 στη Ρώμη, 2η ολυμπιονίκης στα 200μ το 1984 στο Λος Άντζελες και κάτοχος 2 παγκοσμίων ρεκόρ (100μ και 200μ)

21/9/1996 Πεθαίνει ο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης από οξύ καρδιακό επεισόδιο σε ηλικία 54 ετών

21/9/1991 Ο David Gavic, πρόεδρος του USA Basketball, ανακοινώνει ότι στους Ολυμπιακούς αγώνες οι ΗΠΑ θα εκπροσωπούνται από επαγγελματίες παίκτες του ΝΒΑ. Η ομάδα αυτή παίρνει τον τίτλο “Dream Team”

21/9/1977 Η Ρουμανία συντρίβει την Ελλάδα με 6-1 σε φιλικό αγώνα στο Βουκουρέστι και ο Πέτρος Καραβίτης σκοράρει στο 28’ ενώ κάτω από τα ελληνικά γκολπόστ βρίσκεται ο Λάκης Στεργιούδας

21/9/1972 Απονέμεται το “Χρυσό Παπούτσι” στο Παρίσι στον Gerd Muller της Μπάγερν (40 γκολ). Αργυρός ο Αντώνης Αντωνιάδης με 39 γκολ και στην τρίτη θέση ο Francis Lee και ο Sandrac