Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2007

ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΑΠΟΣΤΑΙΝΕΙ...

Η Εθνική ομάδα έχασε 78-69 από την Λιθουανία, στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ και κατέκτησε την 4η θέση στη διοργάνωση. Εκτός από το χάλκινο μετάλλιο, η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου (θα χρειαστεί να συμμετάσχει σε προολυμπιακό τουρνουά). Αυτός ήταν ο 6ος μικρός τελικός (τα τελευταία 14 χρόνια) σε μεγάλη διοργάνωση, στον οποίο η Ελλάδα δεν καταφέρνει να νικήσει.

Με πρωταγωνιστή τον Κζιστόφ Λαβρίνοβιτς, η Λιθουανία προηγήθηκε 7-2 στην αρχή του αγώνα. Η Ελλάδα εμφάνισε και πάλι τα προβλήματα στην επίθεση που έχει δείξει στη διοργάνωση, όμως ο Νίκος Ζήσης ήταν σε πολύ καλή μέρα (9 πόντοι) και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα και τα κλεψίματα, έδωσε στην Εθνική τη δυνατότητα να «επιστρέψει» από το -8 (6-14) και να κλείσει την περίοδο στο -1 (19-20). Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ αλλά έκαναν περισσότερα λάθη ενώ είχαν και τον Γιασικεβίτσιους εμφανώς επηρεασμένο από τον τραυματισμό του.

Βρίσκοντας ευστοχία από τα 6,25μ. η Εθνική προηγήθηκε 29-26 στο 24’, ωστόσο ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ντικούδη και μια τεχνική ποινή στον Παπαδόπουλο άλλαξε την εικόνα. Οι Λιθουανοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-1 και βρέθηκαν στο +9 με τρίποντο του Κλέιζα (39-30). Η Ελλάδα είχε 3/12 τρίποντα και έτσι στο ημίχρονο υπολείπονταν 7 πόντους των Λιθουανών (34-41).

Η τρίτη περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό. Με εξαίρεση τον εκπληκτικό Ζήση (πέτυχε άλλους 7 πόντους) και τον Βασιλόπουλο, η Εθνική δεν είχε επιθετικές λύσεις απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι επιστράτευσαν κατά διαστήματα και τη ζώνη. Από την πλευρά τους, οι αντίπαλοί μας καθοδηγήθηκαν από τον Κλέιζα και τον Κζ. Λαβρίνοβιτς και παρόλο που είδαν τη διαφορά να μειώνεται και στους 3 πόντους (41-44), βρέθηκαν στο +11 (58-49) στο 27’. Δύο σερί τρίποντα από Ζήση και Βασιλόπουλο μείωσαν τη διαφορά στους 5, αλλά με γκολ-φάουλ του Κζιστόφ Λαβρίνοβιτς η Λιθουανία προηγήθηκε 62-54 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι διεθνείς έκαναν την προσπάθεια να διεκδικήσουν τη νίκη, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ελληνική αστοχία παρέμενε, την ώρα που οι Λιθουανοί συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί από τα 6,25μ. Η Εθνική μείωσε στους 6 (58-64), ωστόσο δύο τρίποντα των Γιασάιτις και Σισκάουσκας ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (70-58). Ο «Σίσκα» ήταν ασταμάτητος, πέτυχε άλλους 5 πόντους (με νέο τρίποντο) οδηγώντας εκ του ασφαλούς τη Λιθουανία στη νίκη με 78-69, καθώς στο τελευταίο τρίποντο, η ελληνική αντεπίθεση (5 σερί πόντοι του Ντικούδη με βολές) δεν έφερε αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-41, 54-62, 69-78.

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 8, Τσαρτσαρής 7, Ντικούδης 10, Βασιλόπουλος 8, Διαμαντίδης 7, Ζήσης 23, Χατζηβρέττας, Σπανούλης 2, Μπουρούσης, Κακιούζης, Παπαδόπουλος, Πελεκάνος.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ραμούνας Μπουτάουτας): Γιασικεβίτσιους 11, Σονγκάιλα 2, Κ. Λαβρινόβιτς 19, Κλέιζα 13, Καουκένας 5, Γκούστας, Μασιούλις 3, Γιασάιτις 6, Σισκάουσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 6, Γιαβτόκας, Σισκάουσκας 13.