15 Αστέρας. Τρίπολης 2 0 0-3
16 Ηρακλής 2 0 0-4

23/09/07 ... 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΛ - Βέροια ... 1 - 1
47' Μπακαγιόκο/38' Κριβόκαπιτς

Το όμορφο στήσιμο της Βέροιας του Δημήτρη Καλαϊτζίδη στον αγωνιστικό χώρο μαζί με το πάγωμα του ρυθμού από τους παίκτες του, η κούραση των παικτών της ΑΕΛ από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης και το rotation του Γιώργου Δώνη έδωσε τη δυνατότητα στην "Βασίλισσα του Βορρά" να κάνει επιτυχημένη πρεμιέρα στο πρωτάθλημα και να φύγει από το "Αλκαζάρ" με τους βαθμούς της ισοπαλίας από την Λάρισα, 1-1 σκορ.

Για τη φιλοξενούμενο, ζητούμενο ήταν να μη δεχθεί επισκέψεις στα καρέ της, τουλάχιστον στην πυκνότητα που θα προσδοκούσε ο Γιώργος Δώνης από τους παίκτες του. Η σκέψη και μόνο ότι την πρώτη σοβαρή της επίσκεψη η Λάρισα την έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ισοφάρισε με τον Μπακαγιόκο μετά από σέντρα του Φωτάκη, καθιστά την εμφάνιση της Βέροιας, στο πρώτο μονόπρακτο του παιχνιδιού, επιτυχημένη.

Είχε ευτυχήσει, ήδη, να προηγηθεί από το 38', όταν ο Κριβόκαπιτς εκμεταλλεύθηκε τους ανοικτούς χώρους στην άμυνα της ΑΕΛ και την πάσα του Μεντόζα. Η Λάρισα έκανε ανούσια κατοχή στο ματς, απέναντι σε μια απολύτως συγκεντρωμένη άμυνα.

Ό,τι μπορεί να χρεωθεί ως απειλή της στην εστία του Τερόλ ήταν το φάουλ του Φωτάκη στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και ένα σουτ του Κυριακίδη, και τα δύο έξω από την εστία της Βέροιας. Στο 76', ο Κόζλεϊ δεν πραγματοποίησε την ευκαιρία, αφού ο Μπαλάφας τον έκοψε πριν γίνει επί του πρακτέου απειλητικός για την εστία του Τερόλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαχράμης, Φωτάκης, Κυριακίδης, Κριβόκαπιτς, Μεντόζα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 5.607

ΑΕΛ : Κοτσόλης, Λαμπρόπουλος (46' Σαρμιέντο), Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Καλαντζής (70' Κόζλει), Μπουκουβάλας, Μπαχράμης (46' Αλεξάνδρου), Φωτάκης, Φέρστερ, Κατσιαρός, Μπακαγιόκο

Βέροια: Τερόλ, Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Σαμαράς, Μπαλάφας, Κριβόκαπιτς, Ζουλίνιο (80΄Ζιλβάν), Μεντόζα, Παρμαξίδης, Σέεντορφ (72' Πάεζ), Ερέρα (58' Μουζαουί)

ΑΕΛ 1 - 1 ΒΕΡΟΙΑ
ΤΕΛΙΚΟ
ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 33'

36' ΓΚΟΛ ΚΡΙΒΟΚΑΠΙΤΣ
ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ / ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑΓΗ 46'

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ / ΜΠΑΧΡΑΜΗΣ ΑΛΛΑΓΗ 46'

46' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΡΙΒΟΚΑΠΙΤΣ
ΜΠΑΚΑΓΙΟΚΟ ΓΚΟΛ 47'

47' ΚΙΤΡΙΝΗ ΤΣΙΜΙΠΛΙΔΗΣ

59' ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΥΖΑΟΥΙ / ΕΡΕΡΑ

60' ΚΙΤΡΙΝΗ ΜΕΝΤΟΖΑ
ΚΟΖΛΕΪ / ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΑΛΛΑΓΗ 69'

72' ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΕΖ ΓΚΟΜΕΖ / ZΕΕΝΤΟΡΦ
ΦΩΤΑΚΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 75'

80' ΑΛΛΑΓΗ ΖΙΛΒΑΝ / ΖΟΥΛΙΝΙΟ
ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΚΙΤΡΙΝΗ 83'

90+5' ΛΗΞΗ

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: "ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΒΟΛΤΑ"

Η Μπλάκμπερν, μετά την ήττα από την Λάρισα, φαίνεται πως παίρνει την κάτω βόλτα. Η ομάδα του Μαρκ Χιουζ, ύστερα από 15 αγώνες σερί αήττητη στην Premier League, έχασε με 1-0 από την Πόρτσμουθ στο «Ewood Park», πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 25΄ ο Κανού. Η αντίπαλος της Λάρισας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου UEFA, προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει και ως εκ τούτου παρέμεινε στους 9 βαθμούς μετά από 6 αγώνες.

Μπλάκμπερν: Φρίντελ, Έμερτον, Σάμπα, Όϊγερ, Γουόρνοκ, Μπέντλι, Σάβατζ, Νταν (56΄ Τουγκάι), Πέντερσεν (79΄ Ρόμπερτς), Σάντα Κρουζ, ΜακΚάρθι (56΄ Ντέρμπισαϊρ)

"2" ΣΤΑ "2" ΟΙ ΝΕΟΙ

Το «2 στα 2» έκανε η ομάδα Νέων της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα της Superleague, αφού επικράτησε με σκορ 3-0 της Βέροιας στις εγκαταστάσεις των Δένδρων. Οι «βυσσινί» του Κώστα Κατσάρα «καθάρισαν» το ματς στο πρώτο ημίχρονο όταν πέτυχαν και τα 3 γκολ.

Το πρώτο με κεφαλιά του Ραχωβίτη στο 5ο λεπτό και τα επόμενα δύο με δημιουργό τον Μάγγο και εκτελεστές τους Μπανούση στο 20ο και Κοκόμπελη στο 34ο λεπτό. Στο 76ο λεπτό ο Παπαδόπουλος της Βέροιας τραυματίστηκε στη μέση σε μονομαχία με τον Όντο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Λάρισας για εξετάσεις.

ΑΕΛ: Μπαϊμάκης, Καρατέεβ (56 Νούλας), Όντος, Νόνης, Πολύζος, Ραχωβίτης (66 Τηλιόπουλος), Καραγιάννης (56 Ζάγγος), Μάγγος, Λύτρας (85 Μητρούσιας), Κοκόμπελης, Μπανούσης.

ΔΩΝΗΣ: "ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ"

«Το σημερινό ματς ήταν μάθημα για όλους. Να δουλέψουμε για να βελτιωθούμε, ώστε να εξασφαλίσουμε τις εντός έδρας νίκες που χρειαζόμαστε και να μην περάσουμε ξανά τα περσινά», δήλωσε ο τεχνικός της ΑΕΛ, Γιώργος Δώνης, για την εμφάνιση της ΑΕΛ κόντρα στη Βέροια.

«Ήμασταν κακοί. Δυστυχώς είχαμε μια ανεξήγητη νευρικότητα στο παιχνίδι μας, κάτι που δεν δείξαμε σε κανένα σημείο της φετινής σεζόν από το ξεκίνημα της προετοιμασίας μέχρι σήμερα. Είχαμε λαθεμένες μεταβιβάσεις, όχι σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού, ενώ δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Ισοφαρίσαμε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από εκεί κι έπειτα δεν κάναμε ούτε μία κλασική ευκαιρία για γκολ. Χάσαμε την ευκαιρία να κάνουμε το δύο στα δύο στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος»
, συμπλήρωσε, ενώ ξεκαθάρισε πως «δεν θεωρώ ότι ήμασταν επηρεασμένοι από το ματς με τη Μπλάκμπερν. Απλά κάναμε ένα κακό παιχνίδι».

Ερωτηθείς για τις αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το ματς της περασμένης Πέμπτης στο Πανθεσσαλικό ο Γιώργος Δώνης εξήγησε ότι ορισμένες από αυτές ήταν αναγκαστικές - λόγω της τιμωρίας του Κλέιτον και της απουσίας του Νταμπίζα (ενοχλήσεις στους κοιλιακούς, θα υποβληθεί σε εξετάσεις μέσα στην εβδομάδα) - και τόνισε: «Πίστευα ότι με τη σύνθεση αυτή η ομάδα θα ανταποκρινόταν στις ανάγκες του αγώνα, αλλά δεν δικαιώθηκα. Δεν έχει νόημα να μπούμε σε κριτική για συγκεκριμένους παίκτες. Δεν είμαι ευχαριστημένος συνολικά από την εικόνα της ομάδας. Όλοι έχουμε μερίδιο στην κακή απόδοση».

ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ROTATION ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

Η ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΟΝΟΜΑΧΩΝ

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων μεταξύ ΑΕΛ και Βέροιας στο στάδιο Αλκαζάρ έχουν ως εξής:

30/11/03 ... (Γ') ... ΑΕΛ - Βέροια ... 1 - 0
02/04/00 ... (Β') ... ΑΕΛ - Βέροια ... 0 - 0
20/03/88 ... (Α') ... ΑΕΛ - Βέροια ... 2 - 0
03/05/87 ... (Α') ... ΑΕΛ - Βέροια ... 2 - 0

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε 5 αναμετρήσεις οι βυσσινί παραμένουν αήττητοι (3 νίκες, 1 ισοπαλία), ενώ δεν έχουν δεχτεί ποτέ γκολ μέσα στην έδρα τους με αντίπαλο την Βέροια (5-0).

ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΕΚΔΡΟΜΗ...

Πέντε εκδρομές για το Μπλάκμπερν για όλα τα γούστα. ΔΙΑΛΙΕΧΤΕ!!!!!
Έκλεισε η εκδρομή της ΠΑΕ

ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΟ "ΝΗΣΙ"

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει από την Πέμπτη το βράδυ η Λάρισα, με τους φιλάθλους της ΑΕΛ να πλέουν σε πελάγη ευτυχίας μετά την νίκη της ομάδας τους επί της Μπλάκμπερν. Στις τάξεις των οπαδών επικρατεί ξεσηκωμός και όλοι πλέον σκέφτονται την επαναληπτική αναμέτρηση της 4ης Οκτωβρίου.

Οι "βυσσινί" ετοιμάζουν "απόβαση στο Μπλάκμπερν και οι πληροφορίες αναφέρουν πως 1.500 οπαδοί της ΑΕΛ θα βρεθούν στο Ίγουντ Παρκ, προσδοκώντας να το μετατρέψουν από αφιλόξενη έδρα σε "σπίτι" τους. Ήδη το τσάρτερ που θα μεταφέρει την αποστολή της ΑΕΛ έχει γεμίσει, ενώ έχουν γίνει κρατήσεις και σε άλλα δυο τσάρτερ που θα αναχωρήσουν επίσης από την Αγχίαλο (το ένα κλεισμένο από οπαδούς και το άλλο από ταξιδιωτικό πρακτορείο).

Αξίζει να σημειωθεί ότι θα διοργανώσουν εκδρομές και άλλα πρακτορεία που δραστηριοποιούνται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ικανοποιώντας όλα τα γούστα , καθώς πέρα από αυθημερόν μετακινήσεις θα υπάρξουν τόσο διήμερες όσο και τριήμερες εκδρομές.

Πάντως δεν είναι λίγοι οι "βυσσινί" φίλαθλοι που ετοιμάζονται να μεταβούν στο Μπλάκμπερν οδικώς, με τους "Μονστερς" να έχουν ήδη κλείσει 5ήμερη εκδρομή με λεωφορείο. Συγκεκριμένα, θα αναχωρήσουν οδικώς την Δευτέρα 1 Οκτωβρίου, ξεκινώντας το ταξίδι της επιστροφής τους με τη λήξη της αναμέτρησης.

ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΙΣ 14:00μ.μ. ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ

H ομάδα Νέων της ΑΕΛ υποδέχεται σήμερα στις 2μ.μ. στις εγκαταστάσεις των Δένδρων την αντίστοιχη της Βέροιας για την 2η αγωνιστική του οικείου πρωταθλήματος της Superleague.

O Κώστας Κατσάρας και οι συνεργάτες του συμπεριέλαβαν στην 18άδα του αγώνα τους εξής ποδοσφαιριστές: Μπαϊμάκη, Μπαταβάνη, Καρατέεβ, Νόνη, Πολύζο, Όντο, Ραχωβίτη, Κοκόμπελη, Μάγγο, Λύτρα, Μπανούση, Καραγιάννη, Νούλα, Ζάγκο, Σπυρόπουλο, Τηλιόπουλο, Μητρούσια και Ελευθεριάδη.

ΟΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ - ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ ΣΤΙΣ 17:00 (SS2) (δεν μπορούμε να το δούμε, θα είμαστε γήπεδο).

14:30 ET3: ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ Γκραν Πρι Ιαπωνίας (M)
14:40 ET1: ΣΤΙΒΟΣ: ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ IAAF 2η μέρα, Στουτγκάρδη (Ζ)
15:30 SS3: ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ Αγγλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
15:30 ΣΠΟΡ+: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ: ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΦΕΓΕΝΟΡΤ (Z)
16:00 SS1: ΡΟΜΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ Ιταλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
17:00 SS2: ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ - ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ Αγγλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
18:00 SS3: ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΤΣΕΛΣΙ Αγγλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
19:00 NET ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
19:00 SS1: ΑΕΚ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
19:00 SS2: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΑΡΗΣ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
20:00 SS3: ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ Ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (Z)
20:00 ΣΠΟΡ+: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ: ΜΠΡΑΓΚΑ-ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Z)
21:15 SS1: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
22:00 SS2: ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (Ζ)
22:00 SS3: ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ - ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Βραζιλίας (Z)
22:00 SS7: ΛΙΟΝ - ΛΙΛ Γαλλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
23:15 ΣΠΟΡ+: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ: ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ (Z)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

23/9/2003 Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες της ιστιοπλοΐας στην κατηγορία σκαφών 470, Σοφία Μπεκατώρου και Αιμιλία Τσουλφά, εξασφαλίζουν το χρυσό μετάλλιο με 21 βαθομύς ποινής, πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Ισπανία, χωρίς να χρειαστεί να αγωνιστούν καν στην 11η και τελευταία ιστιοδρομία

23/9/2000 Ο Πύρρος Δήμας κερδίζει το 3ο του συνεχόμενο ολυμπιακό μετάλλιο στην κατηγορία των 85 κιλών της άρσης βαρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ σηκώνοντας 175 κιλά στο αρασέ, 215 στο ζετέ και 390 στο σύνολο και ισοφαρίζει το ρεκόρ του Naim Suleymanoglu. Στην δεύτερη θέση ο Γερμανός Marc Huster και στην τρίτη ο Γεωργιανός George Asanidze. Στον στίβο, η Κατερίνα Θάνου κατακτά το αργυρό μετάλλιο στα 100μ με επίδοση 11.12 τερματίζοντας πίσω από την Μάριον Τζόουνς (10.75) από τις ΗΠΑ

23/9/1999 Η UEFA προτείνει τη δημιουργία μιας νέας διοργάνωσης για εθνικές ομάδες που θα πραγματοποιείται κάθε 2 χρόνια και θα πάρει την θέση των φιλικών αγώνων που δίνονται στην Ευρώπη

23/9/1993 Το Σίδνεϊ αναλαμβάνει την διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2000

23/9/1990 Διακόπτεται στο 77ο λεπτό, και ενώ το σκορ είναι 3-0, ο αγώνας Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ όταν ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ Θωμάς Βουλινός μπαίνει στο γήπεδο, παίρνει την ομάδα του και φεύγει διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία του Καραμάνη. Ο ΠΑΟΚ τιμωρείται με αφαίρεση τριών βαθμών

23/9/1952 Ο Rocky Marciano σημειώνει την 43η συνεχόμενη νίκη του και γίνεται ο πρώτος λευκός πρωταθλητής βαρέων βαρών από το 1937 νικώντας τον Jersey Joe Walcott στον 13ο γύρο. Ο αγώνας μεταδίδεται μέσω κλειστών κυκλωμάτων σε 49 γήπεδα σε 31 πόλεις. Το 1956 θα γίνει ο μόνος παγκόσμιος πρωταθλητής που αποσύρεται αήττητος

23/9/1926 120.757 θεατές παρακολουθούν τον αγώνα μεταξύ Gene Tunney και Jack Dempsey στο Sesquicentennial Stadium της Φιλαντέλφια δημιουργώντας ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα μποξ

23/9/1913 Ο Γάλλος αεροπόρος Roland Garros γίνεται ο πρώτος που πετάει με αεροπλάνο πάνω από την Μεσόγειο, από την Νότια Γαλλία στην Τυνησία

ΦΡΙΝΤΕΛ: "ΦΤΗΝΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΑΜΕ"

Το «χαστούκι» που δέχτηκε η Μπλάκμπερν από τη Λάρισα ήταν πολύ ηχηρό, αν αναλογιστεί κανείς ότι είχε να γευτεί την πίκρα της ήττας από τις 15 του περασμένου Απρίλη (ήταν για 15 συνεχόμενα ματς αήττητη). Ο γκολκίπερ των Ρόβερς, Μπραντ Φρίντελ, ένιωθε πάντως ανακουφισμένος από το γεγονός ότι η ομάδα του δέχτηκε μόνο δύο γκολ: «Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, ήμασταν τυχεροί που δεν χάσαμε με βαρύ σκορ».

Για τον προπονητή της Μπλάκμπερν, Μαρκ Χιουζ, η απόδοση της ομάδας του αποτελεί μυστήριο. «Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί παίξαμε έτσι» είπε και προσπάθησε να ασχοληθεί με το σημερινό παιχνίδι για το πρωτάθλημα κόντρα στην Πόρτσμουθ.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα, ο τραυματισμός του αρχηγού και κεντρικού αμυντικού της αγγλικής ομάδας Ράιαν Νέλσεν ήταν τελικά σοβαρός και θα τον αφήσει εκτός δράσης για ένα μήνα (χάνει δηλαδή τη ρεβάνς).

Ο Τύπος
Για εκτροχιασμό της Μπλάκμπερν και εφιαλτικό απόγευμα των παικτών της στον Βόλο έγραψε η εφημερίδα «Sun», με τον απεσταλμένο της Μάρτιν Μπλάκμπερν να χαρακτηρίζει ως κορυφαίο του αγώνα τον Ιμπραϊμα Μπακαγιόκο (τον βαθμολόγησε με 8). Τα περισσότερα από τα υπόλοιπα μέσα ανέφεραν ότι οι Ρόβερς γλίτωσαν από διάλυση, ενώ σε περίοπτη θέση ήταν και η δήλωση του Χιουζ περί μυστήριας ήττας.