Ηρακλής – Αρης
ΑΕΛ – Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός – ΟΦΗ

ΔΩΝΗΣ: "ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ"

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε τις δηλώσεις του στον αγώνα λέγοντας τα εξής:«Δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλαμε, αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι ένα αποτέλεσμα δίκαιο. Εμείς στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν βγάλαμε τα στοιχεία που έχουμε δείξει ως ομάδα στο προηγούμενο χρονικό διάστημα. Δεν εκμεταλλευτήκαμε γεγονός ότι προηγηθήκαμε και δεν είχαμε ούτε ηρεμία, ούτε ψυχραιμία για να τελειώσουμε το ματς. Στο β ημίχρονο ο αντίπαλος μας πίεσε με το γνωστό πάθος που τον διακρίνει, κατάφερε να ισοφαρίσει και στο τέλος και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη. Συνεχίζουμε προσπάθειά μας», δήλωσε ο Γιώργος Δώνης στη συνέντευξη Τύπου.

Κληθείς να σχολιάσει τη δήλωση του προπονητή του Απόλλωνα Καλαμαριάς Μάκη Κατσαβάκη ότι «δεν ξέρω τελικά αν θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε κι εμείς όπως κάνουν άλλες ομάδες για να πάρουμε ένα σφύριγμα», απάντησε: «Αν είπε αυτό ο κος Κατσαβάκης υποννοώντας την ομάδα μας, είναι κάτι που δεν τον τιμά. Γιατί ξέρει ποια είναι η ΑΕΛ και τι προσπάθειες κάνει για το ελληνικό ποδόσφαιρο».

Όσο για την εμφάνιση της ομάδας: «Δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου. Είναι λογικό ως ομάδα να κάνουμε κάποια στιγμή και κακές ή μέτριες εμφανίσεις, όπως ήταν η σημερινή».

Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ: 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σε αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ανδρών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΔΙΚΑΙΗ ΜΟΙΡΑΣΙΑ... ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΑΕΛ 1-1

45' Σαμαράς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΑΕΛ ... 1-1

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Καλαμαριά και ΑΕΛ, ένα σκορ που ανταποκρίνεται πλήρως στις προσπάθειες των δυο ομάδων μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν από ένα καλό δεκαπεντάλεπτο σε κάθε ημίχρονο, με την Λάρισα να προηγείται πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο του πρώτου μέρους με τον Κλέιτον και τους «πόντιους» να ανταποδίδουν στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης με τον Μπρίτο….

To παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απείλουν με κάποια σουτ στα πρώτα λεπτά. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Λάρισα ανέβασε στροφές και κατάφερε στην πρώτη της αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Κόβατς να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 17ο λεπτό της συνάντησης ο Μπακαγιόκο βρήκε τον Κλέιτον μέσα στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, εκείνος γύρισε και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, οι "Πόντιοι" ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να απειλήσουν την εστία του Κοτσόλη. Ο Καραλιόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ στο 40ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Στο 42' η Λάρισα είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα της όμως η κεφαλιά του Μπακαγιόκο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κόβατς. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία ενός πολύ καλού πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για την ομάδα της Καλαμαριάς καθώς στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Καραλιόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Κοτσόλης απέκρουσε ασταθώς η μπάλα έφτασε στον Μπρίτο που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει την θεσσαλική ομάδα και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Φωτάκης έκανε μια σέντρα και ο Κύπριος στράικερ από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα να περάσει μόλις άουτ.

Στο 74ο λεπτό ήταν η σειρά της ομάδας της Καλαμαριάς να απειλήσει. Υστερα από εκτέλεση κόρνερ και κάποιες κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Ζαπρόπουλο που από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη. Στο 85’ ο Κλέιτον βρήκε εξαιρετικά του Φωτάκη του οποίου το σουτ κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κόβατς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Κόλτσης, 70 Ζαπρόπουλος, 72’ Φαβάλι, 74’ Περόνε – 75’ Φέρστερ, 78’Γκίκας, 83’ Μπακαγιόκο, 89’ Κλέιτον
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ν. Χαραλαμπίδης

ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μ. Κατσαβάκης): Κόβατς, Σίκοφ, Μπρίτο, Φαβάλι, Αμπονσά(61'Αμπονσά) , Καραλιόπουλος (Στάθης), Παπαδόπουλος, Κόλτσης, Γαλανόπουλος, Περόνε, Βέλα Τζούνιορ (46'Ουέλιγκτον)

ΑΕΛ (Γ. Δώνης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Κυριακίδης (60' Πάρα), Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Αλεξάνδρου(76' Γκίγκας) , Σαρμιέντο (87' Κόζλεϊ), Φωτάκης, Φέρστερ, Μπακαγιόκο, Κατσιαρός.

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΓΚΑΛΑΣΕΚ...

Αν για τη ΑΕΛ το παιχνίδι με τη Νυρεμβέργη για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο, παρά μόνο το γόητρο, με τους «βυσσινί» να έχουν αποκλειστεί, οι Γερμανοί κάθε άλλο παρά αδιάφοροι θα είναι, αφού με νίκη θα πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «32».

Στην ομάδα του Άγγελου Χαριστέα έχει στραφεί ήδη το βλέμμα στην αναμέτρηση του «Πανθεσσαλικού», με τον Τόμας Γκάλασεκ να είναι αμφίβολος για να ταξιδέψει στην Ελλάδα. Ο Τσέχος μέσος αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση με τη Σάλκε και θα υπάρχει αναμονή για τη συμμετοχή του έως την τελευταία στιγμή.

Παράλληλα, ο Χαριστέας, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, σημειώνοντας το γκολ της Νυρεμβέργης στην ήττα με 2-1 από τη Σάλκε, μίλησε για το τελευταίο παιχνίδι που έδωσε με τους συμπαίκτες του πριν επιβιβαστούν στο αεροπλάνο για να έρθουν στην Ελλάδα: «Η Σάλκε ευτύχησε να σκοράρει νωρίς. Η Νυρεμβέργη παίζει όλο και καλύτερα. Πρέπει να ασκούμε πίεση από την αρχή και όχι να περιμένουμε».

ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΕΡΙ... ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

Στο βοηθητικό γήπεδο του Καυτανζογλείου σταμάτησε το αήττητο σερί των 7 αγώνων για τους Νέους της ΑΕΛ, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-0. Οι «βυσσινί» πραγματοποίησαν εμφάνιση κατώτερη του αναμενομένου και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ, με κυριότερη αυτή του 35ου λεπτού όταν ο Μπανούσης δεν βρήκε στόχο με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από μπαλιά του Κύρου.

Η ομάδα της Καλαμαριάς άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Χατζηβασιλειάδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αναστάτωση στην άμυνα και με κοντινή προβολή νίκησε τον Μπαϊμάκη. Ο Βέργος με πλασέ έγραψε το 2-0 στο 68ο λεπτό και με πέναλτι ο Χατζηβασιλειάδης στο 76ο λεπτό το τελικό 3-0.

ΑΕΛ: Μπαϊμάκης, Καρατέεβ, Κύρος, Μπουρουζίκας, Πολύζος, Ραχωβίτης, Καραγιάννης (70 Παπαθανασίου), Μάγγος (70 Τηλιόπουλος), Μπανούσης (70 Μητρούσιας), Ελευθεριάδης (64 Σπανός), Σπυρόπουλος (46 Λύτρας).

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...

ΠΑΜΕ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ;;;

Δείτε όλα τα σημερινά αθλητικά πρωτοσέλιδα μόνο μ' ένα κλικ:

ΟΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ

12:30 ALPHA: ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ-ΜΙΛΑΝ Τελικός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Συλλόγων (Ζ)
13:30 ΣΠΟΡ+: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ: ΑΓΙΑΞ-ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ (Ζ)
15:30 SS3: ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.Αγγλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
16:45 SS1: ΟΦΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
16:45 ALPHA: ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΕΛ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
17:00 ET1: ΑΡΗΣ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Α1 Μπάσκετ Ανδρών (Ζ)
18:00 SS2: ΑΡΣΕΝΑΛ - ΤΣΕΛΣΙ Αγγλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
18:00 SS4: ΧΕΤΑΦΕ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (Z)
19:00 NET: ΟΛΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ Πρωτάθλημα Ο.Π.Α.Π. 2007/08 (Ζ)
20:00 SS2: ΟΥΕΛΒΑ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (Ζ)
21:30 SS3: ΚΑΛΙΑΡΙ - ΙΝΤΕΡ Ιταλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
21:55 SS7: ΜΠΟΡΝΤΟ - ΜΑΡΣΕΪΓ Γαλλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ζ)
22:00 SS2: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΟΣΑΣΟΥΝΑ Ισπανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου (Ζ)
22:00 ΣΠΟΡ+: ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ: ΜΑΡΙΤΙΜΟ-ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Ζ)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ...

16/12/1996 Ο George Weah της Μίλαν τιμωρείται με 6 αγωνιστικές από την UEFA όταν με “κεφαλιά” σπάει τη μύτη του παίκτη της Πόρτο Jorge Costa

16/12/1990 Ο Pete Sampras δωρίζει σε φιλανθρωπικά ιδρύματα 200.000 μάρκα από το έπαθλο των 2 εκατομμυρίων που κέρδισε από το Compaq Grand Slam στο Μόναχο

16/12/1982 Πεθαίνει ξαφνικά από ανακοπή καρδιάς και σε ηλικία 54 ετών ο Collin Chapman, ιθύνων νους της Lotus. Από το 1954 έχει αφοσιωθεί στην ομάδα της Lotus με μοντέλα Φόρμουλα 2. Το 1958 κάνει την εμφανισή του το πρώτο μοντέλο για Φόρμουλα 1. Το 1963, με οδηγό τον Jim Clark, κερδίζει το πρωτάθλημα με την Lotus 25 που είναι αποκλειστικό δημιούργημά του, ενώ στην συνέχεια πολλά μεγάλα ονόματα θα κερδίσουν νίκες για την ομάδα του όπως ο Hill, ο Rindt, ο Peterson, ο Andretti, ο Mansell και ο Fittipaldi. Λίγο πριν πεθάνει συνδέθηκε δυστυχώς με το σκάνδαλο του John De Lorraine χωρίς ποτέ να μπορέσει να αποκαταστήσει το όνομά του

16/12/1981 Εγκαινιάζεται το Αθλητικό Κέντρο του Παναθηναϊκού στην Παιανία. Πρόκειται για το πρώτο σύγχρονο προπονητικό κέντρο στην Ελλάδα, αντίστοιχο των καλύτερων ευρωπαϊκών

16/12/1972 Οι Miami Dolphins γίνονται η πρώτη ομάδα στο NFL που τερματίζουν την κανονική περίοδο αήττητοι νικώντας στον 14ο αγώνα τους Baltimore Colts με 16-0

16/12/1967 Ο Wilt Chamberlain σημειώνει 68 πόντους στην νίκη των Philadelphia Warriors με 143-123 επί των Chicago Bulls. Είναι το έβδομο υψηλότερο σκορ και η τελευταία φορά που πετυχαίνει τέτοιο σκορ στην καριέρα του

16/12/1964 Πεθαίνει ο Αντώνης Καστρινός, πρώην βουλευτής της ΕΡΕ και πρώην πρόεδρος, αλλά ουσιαστικά και δημιουργός της Δόξας Δράμας